Tıkalı Gider Açma

Gider Tıkanıklığı Açma İşlemi

Tuvalet ve banyolarda bulunan gider boruları aralıklarla tıkanır ve bunun nedeni kimi zaman kullanım hatası, kimi zaman tuvalet kâğıtları, kimi zaman da tesisat sırasında içinde kalan beton parçalarından oluşur. Özellikle S borusunda kalan tuvalet kâğıdı parçaları boru tıkanıklıklarının en önemli sebeplerindendir. Tıkalı gider açma işlemini sıradan bir tesisatçıya yaptırırsak bu işlemi tuvaletin ya da banyonun bir kısmını kırarak yapar buda size pahalıya mal olur.

Hem tesisatçıya belirli bir ücret ödersiniz hem de bunun yanında bir inşaat ustası çağırarak kırılan yerleri yapması için ödeme yaparsınız. Bu da sizin masraflarınızın iki katına çıkmasına neden olacaktır. Gider borularındaki tıkanıklığının yerini, çıplak gözle göremeyiz ve bu nedenle tespit etmek imkânsızdır. Çıplak gözle tespit etmek için kırma işlemi yapılır buda size haddinden fazla masraf çıkartır. Ortaya çıkacak olan pislik de size ekstra zarar çıkaracaktır.

Gider Tıkanıklığı Açmak İçin En İyi Çözüm Nedir

Tıkalı gider borularını açmak için en iyi çözüm, gün geçtikçe gelişen ve gelişmeye devam eden teknolojiden yararlanmaktır. Genellikle kurumsal firmaların tercih ettiği bu cihaz bunca zahmeti olan işlemleri kırmadan, dökmeden kolaylıkla yapabiliyor. Bu işte uzman profesyonel tarafından kullanılan bu sistem, günümüzde de oldukça ilgi görüyor ve tercih ediliyor. Bu işte uzman olan tesisatçılarımız görüntüleme cihazlarını kullanarak bu işlemi gerçekleştiriyorlar.

Gider borusundaki tıkanıklar kameralı sistem sayesinde tespit ediyor ve bu işlem gider borusunun içine kamera göndererek çalışıyor. Oradan elde edilen görüntüleri, bilgisayar ortamında uzman profesyonel tarafından kontrol eder ve sorunu tespit ettikleri an içine boru içerisine robotu göndererek özel aparatları ile boru içindeki cisimleri parçalatırlar. Giden robot cisimleri parçalarken asla ve asla gider borusuna zarar vermez.

Tıkalı Mutfak Gideri Açma

Tıkanmış mutfak gider borusu açma işlemi robotla yapılır. Bu çözüm dışında pratik alternatif çözümlerde vardır. Bunlar; mutfak gider borularında yeterli eğim olmadığı için marketten alacağınız lavabo açıcıları veya lavabopompalarını denemektir. Dediğimiz gibi mutfak borularında yeterli eğim olmadığı için daha sıkı tıkanmalar oluşur. Mutfak giderlerinde tıkanmaların daha sıkı oluşmasının bir nedeni ise, yağdır. Lavaboya döktüğümüz yağ içeren sıvılar veya sıvı yağlar tıkanma yapar.

Farklı bir tıkanma sebebi ise gider borumuza çamaşır veya bulaşık makinesinin bağlı olmasıdır. Makinelerimizden giden yağ ve tomak tomak tüyler dirsek diye tabir ettiğimiz eğimlerde, katı bir bölüm oluşturarak tıkanma yapar. Eğer tıkanmalardan korunmak istiyorsanız ayda bir lavabo açıcı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer tıkanıklığa lavabo açıcı kimyasallar az geliyor ise, tek çaremiz robot yardımıyla tıkanıklığı açmaktır. Tıkanıklık öncesinde önlem almak mümkün mü? diye sorarsanız, mümkündür.

Mutfaklar, günlük yaşantımızda en çok kullandığımız yerler olduğu için en çok sorunlar mutfaklarda çıkar. En fazla rastlanan sıkıntı ise lavabo tıkanıklarıdır. Özellikle otel, restoran v.b mekânlarda görülen en sık sorun, bunun en büyük nedeni ise yapım zamanında iyi bir tesisat döşenmemesidir. Bu problemin oluşmasını engellemek için neler yapılmalıdır? Öncelikle mutfaklarda tesisatın iyi olması birinci şartımız.

İlk döşenme döneminde iyi kontrol ile önlem alınmalı ve ilerideki büyük hasarlara ihmal bırakılmamalı. İkinci şartımız ise, eğer lavabonuzu mutfak atıkları tıkıyor ise lavabo süzgeci kullanmak. Kullanacağınız süzgecin fiyatı oldukça uygundur ve gerekli rutin temizlemeleri yaparak borunuzun tıkanmasını önleyebilirsiniz. Üçüncü adım ise, zora kalmadıkça lavabo açıcı kimyasallar kullanmamak. Bunun yerine pompayla basınç yöntemini tercih etmek daha uygundur.

 

MENU