Tıkanıklık Açma

Tıkanıklıkların Nedenleri ve Çözümü

Evinizin ya da iş yerinizin herhangi bir borusunda meydana gelen tıkanıklıklar sizi hem maddi zarara uğratır hem de pis kokular almanıza sebep olur. Tıkanıklık konusunda hemen bir uzman tesisatçıya ulaşarak giderlerinizdeki tıkanıklığı gidermelisiniz. Bina tesisatlarında en sık meydana gelen sıkıntılardan biri de ana tesisattaki boruların tıkanmasıdır. Bu tür problemler her daire ile iş yeri sahibini etkiler ve giderlerinizin taşmasına sebep olur.

Kişisel bir sorun olmadığı için anında müdahale gerektiren bir durumdur ve hemen uzman bir tesisatçı ile tıkanıklığı önce tespit ettirip sonra ortadan kaldırmalısınız. Tıkanıklık açma işleminden önce tıkanıklık yaşanan borunun yeri tespit edilmelidir. Bu iş için üretilmiş tıkanıklık açma makineleri kullanılmalıdır. Bu makine ile tıkanıklığın oluştuğu bölge net olarak tespit edilir ve tek müdahale ile tıkanıklık açılır.

Tıkanıklık açma işlemini uzman bir ekip gerçekleştirdiği zaman aynı problemin tekrardan yaşanma ihtimali neredeyse yok iken, bu işte uzman olmayan bir tesisatçı yaparsa hem aynı problem tekrarlar hem de bu tıkanıklık doğrultusunda başka problemler de meydana gelir. Lavabo ve tuvalet tıkanıklıklarını açarken farklı metodlar uygulanmaktadır. Lavabo tıkanıklıkları genellikle aşırı yağlanmadan tıkanırken, tuvalet tıkanıklıkları sıkışıklık yüzünden tıkanır.

Evinizde, yemeklerinizde kullandığınız artık yağları lavaboya dökerseniz çeşitli tıkanıklıklara yol açabilirsiniz. Yağlar, lavabo giderindeki boruda donar ve boruyu gitgide daraltır. Sonunda tıkanan boru ya da hortum temizlenemez hale gelir ve değiştirilmek zorunda kalınır. Tuvalet tıkanıklıklarına ise yabancı maddeler sebep olur. Tuvalet kâğıdı ya da farklı maddeler tuvaletin giderine atıldığı zaman borularda tıkanıklık oluşur.

Lavabo tıkanıklıkları deterjanlı ilaçlar ile açılırken tuvalet ve banyo giderleri tazyikli su ile açılır. Açılamadığı durumlarda ise mecburen fayans sökülür ve boru değiştirilir.

Tıkanıklık Açmada Yeni Teknolojiler

Günümüz teknolojisi sayesinde görüntü kaydeden ve uzaktan kontrol edilebilen robotlar sayesinde boruların hangi kısmında ne gibi tıkanıklıklar olduğu net bir şekilde gözlemlenebiliyor. Tıkanıklık açma işlemi hiçbir yer kırılmadan ya da kirletilmeden tamamlanıyor. Ancak bu makineler bu işte uzman firmalarda bulunmaktadır.

Banyo ve tuvalet giderlerindeki borularda meydana gelen ve sık karşılaşılan bir diğer sorun ise kireçlenmedir. Aşırı kireçlenme yüzünden boruların kenarları kaplanır ve giderdeki devir daim önce yavaşlar sonra da bir cismin tıkanması sonucu tüm gider tıkanır. Bunun için borularınızı belli aralıklarla temizletmeli ve kullandığınız deterjanları gözden geçirmelisiniz. Bu sorun giderilemeyecek boyuta geldiğinde borular mecburi olarak değiştirilir. Tuvaletinize tuvalet kâğıdı ve katılaşan deterjan – sabun atmamanız tavsiye edilir.

Lavabolarınızda meydana gelen tıkanıklıklarda ise tıkanıklık açma yolu olarak lavabo aç isimli ilaçları kullanmanız her zaman için doğru değildir. Bu maddeler genellikle tıkanıklığı ortadan kaldırır ancak sadece kısa bir süre için etkilidir. Tecrübesiz olan tesisatçılar da genellikle bunu kullanır ve sizden pazlaca para talep eder.

Tıkanıklık açma işlemini yaptırmadığınız sürece tuvalet ve lavabo gibi mecburi ihtiyaç alanlarını kullanamazsınız. Bunun için tıkanıklık olduğu durumda uzman ekip tarafından yardım almalı ve tıkanıklık giderildikten sonra o bölgede tekrardan tıkanıklık meydana gelmemesi için düzgün ve bilinçli bir kullanım gereklidir. Yağ, tuvalet kâğıdı, zararlı deterjanlar ve benzeri maddeleri kullanmamaya özen göstermeli ve tıkanıklık açma işlemine maruz kalmamak için dikkatli olmalıyız.

MENU