Su Kaçağı Nasıl Bulunur

Su kaçağı, tesisattaki borularda meydana gelen ve kaynaklandığı yerin bulunması eskiye göre aşırı kolaylaşmış bir teknik problemdir. Borularınızda meydana gelen su kaçağı birçok farklı sebepten dolayı gerçekleşebilir. Ancak en yaygın su kaçağı nedeni borularda biriken aşırı basınçlı sıcak sulardır.

Su Kaçağı Nasıl Belirlenir

Su kaçağının yerinin bulunmasından önce tesisatınızda su kaçağı olup olmadığı tespit etmeniz daha önemlidir. Çünkü bazı durumlarda borularda su kaçağı olduğu anlaşılamaz. Eğer faturanızın aşırı yüksek gelmesi gibi durumlar sizi su kaçağı olup olmadığı konusunda şüphelendiriyor ise yapmanız gereken test çok basittir. Evinizde su ile çalışan tüm makineleri kapatın ve su sayacınızı kontrol edin. Eğer su kullanımı durmuş durumda iken bile sayacınız dönüyor ise su kaçağı problemiyle karşı karşıyasınız demektir.

Su kaçağının olduğu kesinleştikten sonra doğrudan su kaçağını gidermeniz mümkün değil. Su kaçağının giderilmesinden ziyade yerinin bulunması çok daha zor bir işlemdir. Eski yöntemler çok zahmetli ve masraflı idi. Boruların geçtiği tüm duvarlar kırılır ve tüm boruların içi tek tek aranırdı. Ancak günümüzde teknolojik makineler sayesinde su kaçağının yerini bulmak çok daha kolay.

Kameralı sistemler borularınızdaki açıkları ve kaçakları rahatlıkla tespit edebilir. Bunun yanı sıra akustik dinleme ile de borularınızdaki su akışını takip edebilir ve normalin dışında ses gelen kısımlarda kaçak olduğunu düşünebilirsiniz. Tabii ki bu işlemleri hem deneyim ve bilgi açısından hem de teknolojik ekipman açısından uzman bir firmaya yaptırmanız çok daha doğrudur. Sıradan bir tesisatçıda profesyonel aletlerin bulunmaması sizi hem masrafa sokacaktır, hem de zaman kaybı yaşamanıza yol açacaktır.

Su Kaçağı Bulunmasında Teknoloji

Su kaçağı nasıl bulunur sorusunun cevabı teknolojik ekipmanlardır. Uzman bir ekip teknik malzemeler ile çalışır. Su kaçağı bulma işlemini gerçekleştirecek olan firma ya da tesisatçının elinde termal kameralı, akustik dinleme özellikli ve detektörlü cihazlar olmalıdır. Bu cihazlar aşırı pahalı cihazlar olduğu için su kaçağının bulunması işleminde profesyonel firmaları tercih etmelisiniz. Teknik Malzemeler, bilgi birikimi ve en önemlisi deneyim sahibi olan uzmanların yöntemi ile su kaçağının bulunması çok kısa zaman alır ve net sonuç verir.

Su kaçağı yerinin bulunmasında termal cihazlar çok sık kullanılır. Bunun nedeni ise su kaçağının ortaya çıkmasında en sık gözlemlenen sorunun sıcak su boruları olmasıdır. Sıcak su borularının kullanılmadığı saatlerde borulardaki basınç, olmasını gerekenin 2 – 3 katına çıkabilir. Normalde 5 bar’lık basınca dayanabilen bu borularda uzun süre sıcak su bekletildiğinde basınç 10 bar’a kadar çıkabilir.

Aşırı basınç karşısında genişlemeye başlayan borular bir süre sonra bu basınca dayanamaz ve güçsüz olan ek yerlerinden sızıntı yapmaya başlar. Bu sorunu ortadan kaldırmak için su sayacınızın bulunduğu yerin yanına bir de basınç düşürücü vana takmalısınız. Bu vana hem su kullanan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi elektronik aletlerdeki amper değerini  standart seviyede tutar, hem de suyun borulara uyguladığı basıncı düşürmede etkili olur.

Hangi Firmayı Seçmeliyim ?

Evinize ya da iş yerinize çağırdığınız tesisatçıların güvenilirliğini ve iş becerisini öğrenmek istiyorsanız onlara ‘ Su kaçağı nasıl bulunur? ‘ sorusunu yönetebilir ve verdikleri cevabı yaptıkları işlem ile karşılaştırabilirsiniz. Aynı zamanda firmalara ödediğiniz ücreti gözünüzde büyütmemeli ve ucuz ama güvensiz firmalarla çalışmaktan kaçınmalısınız. Emin olun ki su kaçağını ortadan kaldırdıktan sonra faturalarınızdan ettiğiniz kâr, firmaya ödediğiniz ücretin çok daha üzerinde olacaktır. Su kaçağı ihmal edilirse hem maddi masraf oluşturur hem de bina duvarlarında ciddi çürümeler yapar.

MENU