Su Kaçağı

Su kaçağı dikkat edilmesi gereken sorunun hangi hat üzerinden kaynaklandığının tespitidir. Hem pis hem de temiz su olmak üzere evimiz de kullanmış olduğumuz iki hat vardır. Bunlardan pis su hattı direk kanala bağlı olan tuvalet ve lavabo giderlerinin kullanımı ile olurken diğer hattan da temiz su çıkışı yapılmaktadır. Temiz su hattıyla ilgili bir sıkıntınız varsa bu durum da hiçbir sıkıntıya düşmeden çok kolay bir şekilde açılması mümkün olur.

Üstelik sadece birkaç fayanslık noktada yapılan ufak bir kırma işlemiyle hasarsız onarımların ne kadar rahat olduğunun da iyi bir şekilde farkına varacaksınız. Fakat pis su hattı kaçağı onarımı açısından son derece zor bir işlem olurken hattın değişmesi gibi bir durumda sabır ve uzmanlık gerektiren bir durum olmaktadır. Direk kanal hattına bağlı olan bu boruların öncelikle kanaldan tespitlerin yapılmasını gerektirir. Meydana gelen bu sorunlar gider borularından kanala bağlanan hatlar arasında olan bir durum olmaktadır.

Fakat üst katlarda oturanlar için de özellikle duvardan geçen hatlar da yaşanan sıkıntılar zaman zaman duvarınızın kararmasına yada sararma gibi sürekli nemli bir halde olmasına neden olur. Suyun kaçak verdiği nokta da zamanla daha fazla artan miktar yüzünden bir müddet sonra duvarın da suyu çekme kapasitesi biterek çürümenin oluşmasına neden olur. Bu süreçte aslında eviniz de rutubet olarak algılamış olduğunuz kötü kokular bundan kaynaklıdır ve ne kadar evinizi havalandırsanız bir türlü bu kokunun çıkmasını sağlayamazsınız.

İşte bu nokta da su kaçağı tespiti yaptırmak en gerekli işlemlerden biridir. Tespit yaptırırken seçtiğiniz firmanın cihaz kullanıp kullanmadığını da dikkat etmek gerekir. Artık her alanda kolaylığını yaşadığımız teknolojinin tesisat sektöründe de meydana getirmiş olduğu kolaylıkları devam ettirmek lazım. Bunun için yabancı ülkelerden özel olarak getirtiğimiz bilgisayar teknolojisi son donanım yüklü cihazlar ile kırmadan dökmeden duvar, fayans, zemin yada gider borularının hangi noktasında meydana gelen bir su kaçağı varsa kısa süre içerisinde tespit etmekteyiz.

Nasıl mı? Tabi ki gider boruların da uygulamış olduğumuz basınç teknikleri sayesinde. Kullanılan boruların kaldırılabileceği düzeyde uygulanan basınçlar kısa zaman içerisinde içerde havayı sıkıştırarak en ufak noktalardan sızan suların bile yankı yapması sonucunda sessiz bir ortamda dinleme yapılarak kameralı cihazlar yardımı ile noktasal olarak tespiti yapılır. Yapılan bu noktasal tespitler de önemli olan bir diğer ayrıntı da boru da meydana gelen hasar boyutudur. Cihazlar ile kaçak onarımı yaparken diğer açıdan dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da bu noktadır.

Genellikle hasarın daha az olduğu giderler de uygulanan kaynak işlemleri sayesinde kısa sürede kaçakların kapatılması sağlanır. Fakat borunun kırılmaya yakın bir durumu yada çatlaklar çok yoğun bir şekildeyse asrtık müdahale etmek çok daha güç olacağı için kısa zaman da tekrar aynı sorunun meydana gelmemesi için ustalarımız ile gerektiği şekilde boru değişimi yapılmaktadır. Uygulanan bu işlemler genellikle pis su hattı için yapılan zorlu işlemler olmaktadır.

Fakat temiz su kaçakların da çok daha kolay onarımlar uygulanırken hasarların küçük boyutlar da olduğunun tespit edilmesiyle hiçbir işlemin uygulanmasına gerek kalmadan onarıcı solüsyonların kullanımı ile direk giderden dökülmesi ile saniyeler içerisinde kapanması sağlanır. Çok daha farklı ve saniyeler içerisin de sonuç veren bu asitik özelliğe sahip solüsyonlar anında kapatma özelliği ile çeşitli uğraşların içerisine girilmesine neden olmamaktadır.

Eminim ki şu anda böyle bir onarımın ilk kez olduğunu duyan birçok kişi vardır. Eğer siz de gelişmiş cihazları denemek ve sorunsuz işlemler istiyorsanız artık eski yöntemlere dur demenin vakti geldi.

MENU