Petek temizliği; insanların kendi başına yapabileceği bir iş değildir. Eğer güvenli ve sağlıklı bir petek temizliği yaptırmak istiyorsanız uzman bir ekip tarafından özel ilaç ve makinelerden yararlanılarak yapılmalıdır. Uygun kimyasal maddeler kullanılmadığında tesisatta kalıcı ve büyük hasarlara sebebiyet verebilir. Günlük hayatta kullandığımız temizlik malzemelerini işlevini bilmeden kullanırsak kombinize zarar verme olasılığı çok yüksektir.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır

Petek temizliği, tesisatınızı ilk günkü gibi temiz haline döndürmenize yardım ederek ısınma sorununuzu büyük ölçüde azaltır. Düzenli petek temizliği tortulu maddelerin radyatör içinde birikmesini önleyerek tesisatın güvenli bir şekilde kullanmanızı sağlar. Petek temizliği mutlaka bir uzman tarafından yapılmalı fakat eski yöntemleri kullanan bazı tesisatçılar kimyasal maddeleri tesisata enjekte edip işini bitiriyorlar ama unuttukları bir şey var kireç ve tortulu maddeler dışarıya atılmayıp aksine radyatörlerin içinde birikmeye devam ediyor ve bu da daha çok enerji masrafına yol açıp faturanızın kabarık gelmesine sebep oluyor. Oysa ki profesyonel ekipler kimyasal ilaç enjekte edildikten sonra bir süre bekleyip içindeki maddelerin dışarı atılmasını sağlıyorlar.

Kalorifer tesisatı içine enjekte edilen kimyasal ilaçlar kombinin basıncını yükselterek su ventilinden bir miktar su çıkışı ile birlikte çıkar ve tesisata hiçbir zararı yoktur. Günümüzde yeni kandırma yollarından bazıları da bu konu hakkındadır. Bazı tesisatçıların kullandığı ya da sattığı malzemeler yanlış kimyasallar ya da boyalı su gibi maddeler kullanarak müşteriyi kandırabiliyor.

Yapılan temizleme işleminin sonunda petekler daha az enerjiyle daha fazla ısınır ve bunun sonucunda faturalarınız kabarık gelmemiş olur.

Neden Petek Temizliği Yapılması Gerekir ?

Düzenli olarak 2 yılda bir petek temizliği yapılmalıdır. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak yaptırılan petek temizliği doğalgaz faturasında azalma gösterdiğini kanıtlamıştır. Doğru yapıldığı takdirde %8 ila %30 arası faturada azalma görülebilir. Düzgün yapılmayan temizlik ise tıkanmalara yol açarak daha çok enerji harcanmasını bu da faturanın yüksek gelmesine sebep olur.

Kalorifer tesisatı içinde bulunan su, metal ve hava ile temas ederek sistem içinde paslanmalara sebep olur. Paslanmanın sonucunda suyun akışı bozularak çamurlaşma sorununa yol açar. Önlem alınmadığı takdirde çamur birikerek tortulaşır ve tesisatta tıkanmalara yol açar. Tortu temizlenmediğinde ısı sorunu meydana geleceğinden temizliğe ihtiyaç duyulur. Eğer kaloriferin alt kısmı soğuk üst kısmı sıcaksa bu da bir belirtidir ki temizlik zamanının gelmiş olabileceğini haber verir.

Petek Temizleme Fiyatları

İşlemlerin fiyatları farklılıklar gösterebilir ve fiyatlar kullanılan kimyasal maddeler, makineler ve işçiliğe göre değişiklik gösterir. Kalite de buna etkendir ve sırf ucuz diye bir firmayı tercih etmek yanlış olup iyi bir araştırma yapılmalı ve bilgi alınmalıdır. Zira yanlış yapılan temizliğin zararları sizlere daha pahalıya patlayabilir ve 3-5 kuruşun peşinden giderken kat kat fazlasını cebinizden çıkarmak zorunda kalabilirsiniz.

Zamanı geldiğinde temizleme işlemi yapılmalıdır. Eğer radyatörün tıkandığını biliyorsanız ama uzmanları çağırmadıysanız şunları bilmeniz gerekir. Çamurlaşma sonucu tıkanan tesisatta su akışı zorlanır ve bu zorlanma sonucu kombi devir daim pompası hasar görür. Daha sonradan daha büyük masraflar ödemek zorunda kalmamak için peteklerde ısınma sorunu geldiğinde mutlaka bir uzmanı çağırıp temizleme işlemini yaptırın.

MENU