Kalorifer Temizleme

Kalorifer Temizleme Neden Yapılır

Kalorifer temizleme tesisatının, zamanla içinde oluşan yabancı maddeler peteklere ısı vermeyi kısıtlar ve dairenizi ya da Ofisinizi ısıtmaz. Sizde, buna karşılık kombinizde ısıyı yükseltirsiniz. Bu da faturalarda artışa neden olur. Eğer ekonomik bir fatura istiyorsanız; kalorifer temizliğinizi periyodik olarak bu işte ustalaşmış kişilere yaptırmanızı öneririz.

Kireç, paslanma, çamur gibi maddeler ısı verilen borularda oluşur. Bu gibi problemler genellikle 5 yılda bir görülür denilse de aslında tamamen suyun özelliklerine bağlı. Eğer suda yabancı kimyasallar varsa bu süre 2 yıla kadar bile kısalabilir ve bu çamur gibi maddeler, çoğunlukla kullanılan bariyersiz plastik borularda görülür. Eğer önlem alınmazsa sisteminize kalıcı zararlar verebilir hatta kombinizi çalışamaz hale bile getirebilir.
Kalorifer Tesisatlarında Kirlilik İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Belirtileri

* Radyatörlerde ısınma verimi alınmaz bazıları ise hiç ısınmaz

* Bazı radyatörler ise homojen olarak ısınmaz yani üstü ısınır ama altı ısınmaz

Sonuçları

* Tesisatın dirseklerinde tıkanmalar olur ve buda suyun dolaşımını aksatır

* Isınmak için kombinin ısısını maksimum dereceye getirmeniz gerekir buda size faturalarda fiyat olarak yansır.

* Kombinin ısısını maksimum ayara da getirseniz ısınacağınız ısıyı anca temin edebilirsiniz

* Kombide eşanjör tıkanır ve sıcak su problemi ortaya çıkar

* Kalorifer peteklerinin vanasından kirli sıvı akar buda ortamı kirletir

Kalorifer sisteminin temizliği iki yılda bir uzman ekipler tarafından itinayla yapılmalı. Kalorifer temizliği sadece kimyasalla yapılmalı alternatif kimyasallardan uzak durulmalı. Çünkü bu kimyasallar sisteminiz kalıcı hasarlar verebilir. Hatta sisteminiz iş görmez hale dahi getirebilir. Kimyasalın sistemdeki boru hatlarında dolaşmasından sonra, özellikle su ile boru hatları arındırılmalı.

Kalorifer Temizleme Nasıl Yapılır

Kalorifer sistemlerinin temizliği, eskiden teknoloji olmadığından dolayı, peteklerin teker teker sökülmesiyle yapılırdı. Bu yöntemle peteklerin boru hatlarındaki pislik, çamurlaşma, tortu gibi yabancı maddeler temizlenirdi ama ne kadar uğraşılsa da yeteri kadar arındıramazdık. Pisliklerden illa ki kalıntılar kalırdı ve bu kalıntılardan dolayı aynı problemleri yaşamamız fazla bir zaman almazdı.

Bu nedenle bu yöntem randıman vermeyen ve tamamen geçici bir yöntemdir. Sadece belirli bir zaman ısı alırsınız yani; bir nebze olsun kaloriferinizi rahatlatabilir ama az öncede belirttiğimiz gibi tamamen geçicidir.

Kullanılan Teknolojik Makinelerin Çalışma Prensibi

Şimdilerde ise, gelişen teknolojiden faydalanarak bir makine üretildi ve bu makinenin çalışma sistemi şu şekilde:

Sistemde bir ısı sağlayıcı var bu ısı sağlayıcı 50 dereceye getiriliyor ısı sağlayıcının sisteme giriş ve dönüş dereceleri alındıktan sonra peteklerin sıcaklık dereceleri de alınıyor ve böylece ölçüm değerlerini kaydettiğimize göre bu aşama bitiyor ve daha sonradan temiz su ve kimyasal maddeler makineye ilave ediliyor. Sisteminde havası alındıktan sonra sistemin ısısına bakılıyor elli dereceye ulaşması lazım, ulaştıktan sonra sistemde bir müddet sirkülasyon sağlanıyor.

Bu işlemler gerçekleştikten sonra kimyasal madde makineden soğutularak boşaltılıyor ve tekrar su ile koruyucu kimyasal sisteme ilave ediliyor. Edildikten sonra yeniden ısı sağlayıcı elli dereceye getiriliyor ve temizlikten önce yaptığımız işlemin aynısı yani sisteme giriş ve dönüş dereceleri ve peteklerin sıcaklık dereceleri ölçülüyor. Temizlikten önceki ve sonraki karşılaştırarak arasındaki oluşan fark sistemin temizlendiğini ifade ediyor.

Bu yöntem günümüzde en çok kullanılan yöntemdir tercih edilmesinin sebebi ise, hem kalıcı bir çözüm hem de zahmetsiz bir çözüm olduğu içindir. Diğer türlü ise evinizde veya işyerinizde peteklerden çıkan kirli atıklar ortamın pislenmesine neden olacaktır.

MENU